Sprzęt

Sprzęt, a właściwie to sprzęt używany do odsłuchów. Na ten moment niezmienny i będę starał się aby takim pozostał. Wychodzę bowiem z założenia, że wtedy będę mógł zachować większy obiektywizm niż w przypadku odsłuchów z różnym sprzętem.

Odsłuchów słuchawek dokanałowych dokonuję więc w następującej konfiguracji:

1. Źródło – telefon, aktualnie Iphone 11
2. Źródło muzyczne  – Tidal Hifi
3. DAC/AMP – Chord Hugo 2
4. Kable słuchawkowe – dołączone do zestawu, czasem inne, wtedy wyraźnie jest to zaznaczone.
5. Inne – miniDSP EARS

Jako źródła używam do odsłuchów telefonu i tak też najczęściej robię z życiu codziennym. Tak jest najwygodniej, Tidal działa zadowalająco a i telefon zawsze mam przy sobie. Z mojego amatorskiego punktu widzenia ma to też najmniejsze znaczenie dla wrażeń odsłuchowych, sygnał i tak dalej przetwarzany jest przez zewnętrzny DAC.

Tidal moim zdaniem oferuje obecnie jakość w zupełności wystarczającą do odsłuchów i porównania różnych słuchawek. Można się sprzeczać, że zakupione pliki hi-res są jakościowo lepsze i to jest prawda. Do amatorskich celów porównawczych jakość Tidala jest jednak wystarczająca.

Hugo 2 to mój podstawowy mobilny przetwornik i wzmacniacz zarazem. Wcześniej testowałem różne „audiofilskie” odtwarzacze i efekty bywały lepsze lub gorsze. Po zakupie Chorda uznałem go jednak za urządzenie najbardziej uniwersalne, a jednocześnie jedno z najlepszych w ogóle. Na plus zaliczyć można z pewnością jego moc, wystarczy do napędzenia sporej części słuchawek nausznych.

Do pomiarów słuchawek służy mi miniDSP EARS. Traktuję je jako dopełnienie, a na wykresie staram się odnaleźć to co najpierw usłyszałem, nigdy w odwrotnej kolejności. Wiem, to nie jest profesjonalny sprzęt, a otrzymane wyniki mogą odbiegać od uzyskanych dzięki droższym urządzeniom. Jednak do moich amatorskich zastosowań jest w zupełności wystarczający, wykresy pokazują charakter słuchawek.

 

 

Tomasz

Blogger? 😉

Blogger – amator, pasjonat muzyki i sprzętu umożliwiającego jej odtwarzanie.

Tomasz Mirowski

Moje ulubione
Potencjalny sponsoring 😉
Inne